A izbucnit în hohote de râs, în direct, după ce a auzit că Radu Miruță intenționează să cumpere un… satelit

Https www.g4media.ro wp content uploads 2025 12 ID324917 INQUAM Photos Gyozo Baghiu

Declarațiile ministrului Apărării, Radu Miruță, au provocat un moment savuros în platoul emisiunii În gura presei. Realizatorul Mircea Badea a fost cuprins de un adevărat acces de râs, în direct, după ce a auzit explicația ministrului privind intenția României de a cumpăra un satelit.

Motivul invocat de Radu Miruță – acela că satelitul „e foarte sus” – a fost suficient pentru ca Badea să ironizeze argumentația, catalogând-o drept un „răspuns de inginer în telecomunicații”. Tonul relaxat și sarcastic al realizatorului a transformat momentul într-o scenă memorabilă pentru telespectatori.

„Vrea să cumpere satelit. Asta e foarte ok, să cumpere satelit. Dar unde te duci cu satelitul? Ce faci cu el? Nu pot să spun… da’ cu satelitul”, a comentat Mircea Badea, continuând tirada ironică: „Ministrul Apărării, Radu Miruță, consideră că România ar trebui să cumpere sateliți. Explicația e simplă: sateliții sunt foarte sus”.

Comentariul a fost făcut în contextul în care trimiterea unui satelit pe orbită ar presupune costuri de aproximativ 700.000 de euro, fără garanția funcționării perfecte, aspect care a alimentat și mai mult ironia realizatorului de la Antena 3 CNN.

În stilul său caracteristic, Badea a mers mai departe cu gluma și i-a sugerat ministrului ca, odată achiziționat, satelitul să fie botezat „Ion”. Trimiterea nu a fost întâmplătoare, ci o aluzie directă la episodul în care fostul premier Nicolae Ciucă dialoga, la Palatul Victoria, cu un robot cu inteligență artificială care purta același nume.

Momentul a stârnit reacții pe rețelele sociale, unde internauții au ironizat la rândul lor situația, transformând ideea „satelitului care e foarte sus” într-un nou subiect de glume și meme-uri politice.