Noul primar general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a aruncat în aer scena politică duminică seara, când a făcut o dezvăluire surprinzătoare despre votul președintelui Nicușor Dan. Deși opinia publică era convinsă că fostul primar al Bucureștiului l-a susținut pe candidatul USR, Cătălin Drulă, realitatea pare să fie cu totul alta.
Cu cine a votat, de fapt, Nicușor Dan pe 7 decembrie? Răspunsul oferit de Ciprian Ciucu contrazice complet percepția creată în ultimele luni.
Dezvăluirea neașteptată a lui Ciprian Ciucu
Înainte de alegerile locale parțiale, mulți au interpretat prezența lui Nicușor Dan la lansarea candidaturii lui Cătălin Drulă drept o susținere directă. Președintele participase la evenimentul USR, iar acest lucru a alimentat impresia că îl va vota pe fostul ministru al Transporturilor.
Totuși, în seara victoriei sale electorale, Ciprian Ciucu a mărturisit jurnaliștilor că Nicușor Dan nu l-ar fi votat nici pe el, nici pe Drulă. Potrivit liberalului, fostul primar general ar fi pus ștampila pe un alt candidat: Ana Ciceală.
Întrebat de reporterii Cotidianul dacă președintele l-a votat, Ciucu a răspuns direct:
„Nu, știu că a votat-o pe Ana Ciceală. Așa am auzit, sper să nu creez vreo știre acum…”, a spus noul primar general, vizibil atent la reacția pe care o poate genera această informație.
Declarația a stârnit imediat reacții în spațiul public, întrucât contrazice toate speculațiile din perioada campaniei.
Ciucu vrea o relație bună cu Nicușor Dan
În ciuda acestei dezvăluiri, Ciprian Ciucu spune că își dorește o colaborare deschisă cu președintele României, fost primar general al Capitalei.
„Eu am rămas același peste ani. Îmi aduc aminte că, acum cinci ani, votam în aceeași secție din Prelungirea Ghencea. El a fost primar general, eu primar de sector. Nu am vrut niciodată să intru într-un conflict cu domnul Nicușor Dan. Comportamentul meu a fost constant”, a declarat Ciucu.
Acesta a adăugat că tensiunile apărute în trecut, atunci când conducea filiala PNL București, au fost interpretate greșit.
„Era normal să adresezi întrebări când susții pe cineva, dar au fost interpretate ca atacuri. Nu au fost atacuri.”
Noul primar general insistă că dorește o relație instituțională corectă și productivă cu președintele, mai ales în privința proiectelor ce țin de urbanism, Planul Urbanistic General și dezvoltarea Capitalei.
„Mi se pare normal să ne consultăm. Voi avea un comportament foarte transparent”, a mai spus Ciucu.
Declarațiile sale deschid un nou capitol în dinamica politică dintre Primăria Capitalei și Cotroceni, într-un moment în care Bucureștiul are nevoie de stabilitate și colaborare instituțională.




