Guvernul a adoptat joi, printr-o ordonanță de urgență, prelungirea până la 31 decembrie 2026 a facilităților de transport acordate veteranilor de război, văduvelor acestora și pensionarilor, în conformitate cu legile speciale aflate în vigoare, informează Agerpres. Practic, toate aceste categorii vor beneficia în continuare de drepturile existente, fără modificări, pe baza tichetelor de călătorie gratuite sau a taloanelor speciale.
Executivul explică faptul că această soluție era necesară deoarece facilitățile de transport nu au putut fi încă integrate în cardul de sănătate, iar mulți dintre beneficiari nici nu dețin un astfel de card. În plus, utilizarea cardului de sănătate va înceta odată cu introducerea noii cărți electronice de identitate, ceea ce ar fi putut lăsa milioane de persoane fără modalitatea de a-și utiliza drepturile.
„Facilităţile vor fi acordate ca şi până acum, pe întreaga durată a anului 2026, pe baza tichetelor de călătorie gratuite sau a taloanelor speciale”, precizează Guvernul în comunicatul transmis. Măsura garantează continuitatea drepturilor și evită orice întrerupere în acordarea acestor beneficii, extrem de importante mai ales pentru vârstnici și veterani.
Contextul politic și economic al deciziei
Prelungirea facilităților vine în perioada în care Guvernul condus de Ilie Bolojan pregătește așa-numita „ordonanță trenuleț”, un pachet de austeritate ce include înghețarea pensiilor și salariilor în anul 2026. În acest climat tensionat, menținerea facilităților de transport este văzută ca o măsură minimă de protecție socială pentru categoriile vulnerabile.
În paralel, Sorin Grindeanu a solicitat în luna noiembrie date privind sumele colectate din contribuția la sănătate (CASS) de la mame aflate în concediu de creștere a copilului, veterani, foști deținuți politici și personal monahal, după aplicarea primului val de măsuri de austeritate.
PSD a reacționat inițiind două proiecte legislative care vizează scutirea de la plata CASS pentru părinții aflați în concediu maternal și pentru veterani.
Fostul ministru al Muncii, Marius Budăi, a subliniat caracterul disproporționat al taxării veteranilor, explicând că impactul bugetar este infim: aproximativ 11.300 de lei pe lună pentru toți veteranii rămași și văduvele acestora. „Mai sunt doar 411 veterani și 7 văduve, toți trecuți bine de 80 de ani. Este o aberație să pretinzi că taxarea lor ar rezolva deficitul bugetar”, a declarat Budăi.
Prin urmare, prelungirea facilităților de transport reprezintă nu doar o măsură administrativă, ci și una simbolică, menită să protejeze o categorie de români care se află la vârsta vulnerabilității și care nu ar trebui să fie afectată de măsurile de austeritate.




